Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest ważnym składnikiem wyglądu naszej skóry, gdyż wiąże wodę w skórze właściwej, dzięki czemu zapobiega między innymi objawom starzenia, w tym zmarszczkom. Posiadamy go głównie dlatego, że organizm sam jest w stanie go produkować, ale tylko w czasach młodości. W naszym organizmie występuje także jako hialuronian sodu, który jest naturalnym składnikiem łez. Ponadto jest używany do wytwarzania płynów w przechowywaniu soczewek kontaktowych oraz kropli do oczu.

Kwas hialuronowy występuje w tkance łącznej, wypełniając przestrzenie międzykomórkowe przy pomocy dwóch białek: kolagenu i elastyny, w wyniku czego tworzy pewnego rodzaju rusztowanie, poprawiając wygląd skóry. Razem z kolagenem są składnikami ścian naczyń krwionośnych oraz mazi stawowej, która po 40 roku życia zmniejsza się tworząc dyskomfort i bóle. Ponieważ odpowiadają one za nawilżenie, jędrność i elastyczność skóry ważne jest, by uzupełniać ich braki.

Dodatkowo kwas hialuronowy ma szerokie spektrum zastosowania w wielu chorobach, jak i w ogólnej poprawie stanu zdrowia. Zastosujemy go również: w chorobach zwyrodnienia stawów, w regeneracji strun głosowych, leczeniu stanów zapalnych po zabiegach laserowych i chirurgicznych, nawilżania błon śluzowych, w preparatach kosmetycznych, aby przyspieszyć gojenie ran, a także do produkcji kropli do oczu.

 

Niedobory kwasu hialuronowego w stawach kolanowych

Z upływem lat skóra stopniowo traci sprężystość i nawilżenie, w wyniku czego na twarzy pojawiają się widoczne zmarszczki, które zaburzają zdrowy, młody wygląd. Niestety, niedobory kwasu hialuronowego większe szkody wyrządzają w funkcjonowaniu całego organizmu. Najdotkliwiej odczujemy brak substancji wiążących wodę w stawach kolanowych. Osteoartroza (choroba zwyrodnienia stawów) polega na postępującej nieodwracalnej utracie chrząstki stawowej, podczas której następuje zanik lepkości powierzchni stawu. Ocierające się o siebie miejsca powodują bóle i dyskomfort w poruszaniu się. Głównymi przyczynami problemów z kolanami mogą być nadmierne ich przeciążanie oraz nieodpowiednia dieta, która może prowadzić do otyłości.

Zwyrodnienie stawów było domeną starszych ludzi, lecz obecnie dotyka również młodsze pokolenia.

 

Preparaty na kolana zawierające kwas hialuronowy

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających kwas hialuronowy na stawy. Początkowo źródłem, z którego pozyskiwano kwas hialuronowy były tkanki zwierząt, czyli skóra rekina czy kogucie grzebienie. Badania jednak dowiodły, że taki produkt nie jest akceptowany przez organizm człowieka, gdyż wywołuje reakcje alergiczne. Obecnie kwas hialuronowy wytwarza się za pomocą fermentacji mikrobiologicznej szczepów bakterii z rodzaju Streptococcus equi w wyniku czego powstaje półprzeźroczysty żel.

Najczęstszą formę tego kwasu znajdziemy przede wszystkim jako tabletki, zastrzyki oraz suplementy diety. Wybór odpowiedniego preparatu może zależeć od stanu zdrowia stawów, a także jego skuteczności i szybkości działania. Warto się zastanowić, który produkt będzie bardziej odpowiadał naszym potrzebom.

 

kwas hialuronowy- infografika
Najpopularniejsze sposoby aplikowania kwasu hialurunowego

 

- Korzyścią stosowania tabletek jest prosty i szybki sposób ich przyjmowania. Wygodne opakowanie pozwala na zażycie leku w dowolnym momencie dnia. Niestety nie wszystkie pigułki są jednakowo skuteczne, a nawet bywają niebezpieczne. Tabletki dostępne w sprzedaży mogą zawierać syntetyczne dodatki, za sprawą których wchłanialność jest ograniczona, a co za tym idzie potrzeba więcej danego preparatu. Skutkuje to znaczną ingerencją w prawidłowe funkcjonowanie wątroby, która regularnie zatruwana lekami wreszcie przestanie się regenerować, co będzie równoznaczne z niewydolnością.

 

- Zastrzyki pozwalają przez dłuższy okres cieszyć się z efektów, które zazwyczaj utrzymują się od 6 do 18 miesięcy, aczkolwiek są one bolesne oraz ryzykowne. Bezpośrednia i długotrwała ingerencja w miejsce bólu może powodować skutki niepożądane jak: obrzęk w miejscu ukłucia, zaczerwienienie, ból głowy, krwawienia, a nawet pogorszenie, czyli m.in. blokady zginania stawu. Kwas hialuronowy jest rodzajem takiej substancji, która dość szybko ulega rozkładowi, przez co konieczne jest jej ponowne aplikowanie.

 

- Jeśli nie masz jednak zaufania co do zastrzyków, pozostaje jeszcze możliwość skorzystania z suplementów diety w płynie. Główną zaletą stosowania tego preparatu jest lepsza wchłanialność niż w przypadku zastosowania tabletki. Ponadto, dzięki takiej formie nie zalega w żołądku, przez co nie podrażnia błony śluzowej.

 

Stosując dowolnie wybraną formę leczenia, pamiętajmy również o odpowiedniej diecie bogatej w białka roślinne. Duża ilość pokarmów pochodzenia zwierzęcego i żywność wysoce przetworzona zakwasza organizm, powodując dalszą jego degradację. Istotne jest także dołączenie kwasu hialuronowego do zbilansowanej diety, ponieważ jest rodzajem naturalnego filtra, który zapobiega wnikaniu chemicznych substancji i drobnoustrojów do warstwy rogowej naskórka.