Wpływ klimatyzacji na zdrowie człowieka

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób klimatyzacja oddziałuje na Twoje zdrowie? Szkodzi, a może pomaga? Ten artykuł z pewnością rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości!

 

Wiek XXI... wiekiem klimatyzacji?

 

W dobie dzisiejszych czasów, w klimatyzację wyposażone są niemalże wszystkie restauracje, kina, centra handlowe, supermarkety, auta, środki publicznego transportu, a nawet publiczne toalety. Nic dziwnego! Klimatyzacja bowiem ratuje nas przed uciążliwymi upałami w okresie letnim oraz ich nieprzyjemnymi skutkami. Wszyscy znamy to fantastyczne uczucie komfortu, kiedy mamy możliwość utrzeć pogodzie nosa i być od niej całkowicie niezależnym. Jednak czy na pewno jest to dla nas bezpieczne?

 

Klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

 

Klimatyzacja to nic innego jak urządzenie służące wentylowaniu powietrza i utrzymywaniu temperatury na tym samym poziomie. Często jednak można usłyszeć, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Okazuje się, że stwierdzenie to nie jest do końca trafne i zasadne. Klimatyzacja nie jest w stanie wyrządzić człowiekowi krzywdy, oczywiście, jeśli użytkowana jest zgodnie z zaleceniami.

 

Klimatyzacja - remedium na alergię?

 

Nie do końca. Klimatyzacja nie uleczy alergii, ale pomoże znacznie zmniejszyć jej dokuczliwe objawy, dlatego rekomendowana jest właśnie alergikom. Urządzenia wyposażone w specjalne filtry, usuwają z powietrza kurz, sierść zwierząt, roztocza i pyłki traw oraz kwiatów, co ma zbawienny wpływ na samopoczucie osób uczulonych. Im mniej alergenów w otoczeniu, tym mniej objawów alergii! Oczywiście, jeśli w klimatyzatorze nie zaczyna rozwijać się życie...
 

Ratunku! Mój klimatyzator żyje!

 

Być może wydaje się to zabawne, ale nie ma z czego się śmiać! Nieodpowiednio konserwowany klimatyzator może stać się niebezpiecznym siedliskiem grzybów i drobnoustrojów. Wydmuchiwane gwałtownie powietrze z klimatyzatora rozsiewa bakterie po całym obiekcie i stąd właśnie biorą się opinie dotyczące szkodliwego oddziaływania klimatyzacji na zdrowie człowieka. Nieodpowiednio użytkowany klimatyzator, zamiast pomóc alergikowi, zaszkodzi. Narażeni jesteśmy wszyscy, gdyż oprócz nasilenia alergii, nieczyszczona klimatyzacja powoduje również choroby skóry, grzybicę, a nawet przyczyniać może się do powstawania astmy.

 

"Jeżeli nie przestrzegamy reżimu systematycznej dezynfekcji klimatyzacji, grozi nam infekcja dróg oddechowych. Jest to związane z pojawieniem się wewnątrz systemu szczepów patogennych, bakteryjnych, grzybiczych." - mówi lek. med. Zbigniew Sobeńko, zastępca ordynatora na Oddziale Otolaryngologii Szpitala im. Stefana Żeromskiego.

 

Jak dbać o klimatyzator?

 

Aby klimatyzacja działała zgodnie z przeznaczeniem, należy regularnie ją czyścić. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych zalecają czyszczenie klimatyzacji dwa razy do roku. Aby wszystko przebiegło pomyślnie, najlepiej jest poprosić o pomoc serwisantów, ale to jeszcze nie koniec. Aby pozbyć się brudu i nie pomagać bakteriom i grzybom w zadomowieniu się w sprzęcie, należy raz w miesiącu wyjmować filtry i bardzo dokładnie je myć. Tę prostą czynność każdy z nas może wykonać samodzielnie, nie wychodząc z domu i oszczędzając pieniądze, gdyż do każdego urządzenia producenci dołączają instrukcję obsługi, a do umycia wystarczy woda i mydło.

 

Suchość oczu, chrypka, ból gardła- zanim udasz się do lekarza, skontroluj klimatyzację!

 

Producenci urządzeń klimatyzacyjnych zalecają, by temperaturę ustawiać zaledwie o 3-4 stopnie niższą, od tej panującej na dworze. Pozwoli to uniknąć szoku termicznego towarzyszącego nagłej zmianie temperatury powietrza przy opuszczaniu klimatyzowanego pomieszczenia, a co za tym idzie, zmniejszy ryzyko wystąpienia przeziębień. Chrypka oraz suchość oczu to niestety często pojawiające się skutki uboczne oddziaływania klimatyzacji na ludzki organizm, ale nazywanie tych objawów chorobą, jest zdecydowanie na wyrost.